"Enter"a basıp içeriğe geçin

2018 Nisan Günlüğü

Bu ay ne okudum?
Komünist Manifesto, Karl Marx, Friedrich Engels
Bu kitabı okurken sık sık durup belli kavramları araştırma gereği duydum. Bunlardan biri de Engels’in geliştirdiği maddeci tarih görüşüydü. Tam bu sırada ekşi sözlükte çok net ve açıklayıcı bir yorumla karşılaştım. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz, okunmalı.
Kült bir eser hakkında nasıl bir eleştiri yapabilirim bilmiyorum, ama görüşünüz her ne olursa olsun hayatınızın bir döneminde okumanız gerektiğine inanıyorum çünkü dünya çapında bu kadar destekçisi bulunan bir ideoloji hakkında atıp tutmadan önce biraz bilgi sahibi olunmalı bence. Bu ideolojinin çoğu düşüncesine katılıyorum, kitabı okurken de genel olarak daha çok bilgi edinmiş oldum ama katılmadığım ve “bu ne saçmalıyor şimdi” dediğim yerler de oldu. Belki ben olayın derinine inemedim ama bana çok şey kattı. Okuyunuz.

Kim Bağışlayacak Beni, Birhan Keskin
Günümüzde bir grup insan sokak edebiyatı veya sanal dünya edebiyatındaki ağdalı, saçma sapan metaforlarla bezenmiş çok satan Wattpad yazılarına yığılırken diğer bir grup insanın da Birhan Keskin gibi şairlere yönelmesi Türk edebiyatında nasıl faydalı bir çeşitlilik sağlayacak bilmiyorum lakin ben kendisiyle bu kadar erken tanıştığım için mutluyum. Yazarlığın ve şairliğin okuma yazma bilen herkes tarafından işgal edilip ayaklar altına alındığı şu dönemde Birhan Keskin gibi şairlere ihtiyacımız var.
Daha önceki aylarda Y’ol ve Ba kitaplarını okumuş ve her seferinde biraz daha hayran kalmıştım kendisine. Kim Bağışlayacak Beni ile bu hayranlığım zirveye ulaştı.
Yazdıklarıyla kendimi ilişkilendirebildiğim her yazarın/şairin yeri bende çok ayrıdır. Birhan Keskin’le bu bağı bu kitapta kurdum sanırsam, ama bu sefer alıntıya yer vermeyeceğim çünkü buraya ekleyeceğim her cümle benim insanlardan sakladığım yönlerimi açığa çıkartır nitelikte ve insanlardan saklıyorsam da bir nedeni vardır elbet.
Bu da okunmalı. Okunmadan ölünmemeli.

Şeker Portakalı, José Mauro de Vasconcelos
İlk kez ilkokulda kitap sınavı için okuduğumda ne hissettiğimi tam olarak hatırlamıyorum ama yaklaşık 9 sene sonra 18. yaşımda tekrar okumak beni tarifi olmayan bir şekilde etkiledi. Ne yazık, böyle bir kitapla, okuduklarımın altında yatanları tam anlayamadığım bir dönemde karşılaştım. 9 sene önce ne kadar boş bir şekilde hiçbir şeyi anlamayarak okuduğumu ve kitaba da yazara da yaşanmışlıklara da ne kadar yazık ettiğimi fark ettikçe daha da çok sinirleniyorum. Çok şey yazmak istiyorum ama yazdıklarım hiçbir anlam ifade etmeyeceğinden uzatmıyorum.

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs
Son kitabı satın alıp okumaya niyetlendikten sonra ilk iki kitaba dair hiçbir şeyi hatırlamadığımı fark ettim ve tekrar okumaya karar verdim. Resmen hiçbir şey hatırlamıyormuşum. Daha 2 sene önce okuduğum kitapları bu kadar çabuk unutmak çok korkunç!
Artık yavaş yavaş fantastik kitapların yerini klasiklerle ve fantastik olmayan diğer türdeki kitaplarla doldursam da bu türde yazılan kitaplar kendilerini tekrarlamadıkça ve orijinal oldukça okumaya devam edeceğim çünkü asla gerçek olmayacak dünyalarda birkaç saat yaşayarak kendimi gerçek dünyanın karmaşıklığından ve baskısından kurtarmak çok rahatlatıcı ve tazeleyici bir olay.
Gelelim kitaba. “Fantastik” dendiğinde akla gelen ögelerden yoksun olmasına rağmen (cadılar, büyücüler, kurt adamlar, vampirler, mitolojik unsurlar…) şu hayatta okuduğum en orijinal ve sürükleyici kitaplardan birisiydi ki serinin kendisi de aynı sıfatları hak ederek taşıyor.
Kendilerini “tuhaf” olarak adlandıran ve kadim zamanlardan beri dünyada varlığını sürdüren, bazı sebeplerden dolayı sürekli tek bir günü tekrar eden zaman döngülerinde yaşayan bu insan topluluklarında herkesin belli başlı “tuhaf” yetenekleri var. Tamamıyla görünmez olan Millard, bir kayayı tek eliyle bile kaldırabilen Bronwyn, midesinde arıların yaşadığı ve bu arılara hükmetmekte olan Hugh, ve Jacob.
Jacob’ın bu insan topluluğuyla tanışmasındaki en büyük sebep, dedesinin de bir zamanlar bu tuhaflardan birisi olması. Jacob’a söylediği bir takım şeyler yüzünden Jacob babasıyla birlikte Bayan Peregrine’in ymbryne (zaman bükücü de diyebiliriz, zaman döngülerini kuş suretine bürünebilen bu kadınlar oluşturuyor) olduğu döngünün bulunduğu adaya gidiyorlar. Jacob buraya gittiği gibi peşinden felaketi de sürüklüyor ve kitabın sonuna doğru da olaylar bir anda patlak veriyor.
Döngüler arasında seyahat mevcut ki bu da aslında zamanda yolculuğa tekabül ediyor. Bayan Peregrine’in bulunduğu döngü 3 Eylül 1940 gününü yaşıyordu, yani Jacob şimdiki zamanla 1940 arasında yolculuk yapıyordu. Bu olayın bir sürü teknik ayrıntısı var lakin burada yazıp ne sizi sıkmak ne de spoiler vermek isterim.
İlk okuduğumda 5/5 verdiğimi hatırlıyorum ama bu sefer 4/5 verdim. 5/5 verilecek daha güzel kitaplar var çünkü, ama bu kitabın kötü olduğu anlamına da gelmiyor, değişik tarzda fantastik kitap okumak isterseniz tavsiye ederim!

Bu ay ne izledim?
Ready Player One (Başlat), Steven Spielberg
Umarım bu yazıyı paylaştığımda bu film hala vizyondadır çünkü hayatımda izlediğim en iyi filmlerden birisiydi. Sinema ve film kültürüm acınası derecede kıttır ve her izlediğim filmi sevmem, özellikle aşk filmlerini ve içinde romantizm barındıran filmleri/dizileri bir nebze daha çok sevmem, ki Ready Player One’a da 10 üzerinden puan ver deseniz sırf bu yüzden 8 verirdim. Filmin (bana göre) tek kusuru buydu.
Tüm dünyayı saran Oasis adındaki bir sanal gerçeklik oyununun yaratıcısı, öldüğünde arkasında “Easter Egg”i (Türkçeye nasıl çevirdiklerine dikkat etmedim) bıraktığını ve buna ulaşan kişinin oyunun yeni sahibi olacağını açıkladığı bir video bırakıyor. Bu videodan sonra tüm oyuncular oyunun içinde saklı olan 3 anahtarı bulup Easter Egg’e ulaşmak için uğraşıyorlar ama 5 sene boyunca kimse başarılı olamıyor. Sonrasında Büyük 5’li denilecek olan Parzival, Aech, Sho, Daito ve ismini buraya yazarsam spoiler vereceğimi düşündüğüm başka bir karakterden oluşan grup bu yolda birlikte mücadele ediyorlar.
Aksiyon ve animasyonun birleştiği bu filme tek kelimeyle bayıldım. Görseller şahaneydi bence. 3D izlemek ayrı bir keyif verdi bu yüzden de. Bir de ekşi’de yazılanlara göre sürekli bir şeylere gönderme yapılmış lakin ben son 90’lar çocuklarından biri olduğum ve oyun/sinema kültürüm az önce de belirttiğim gibi kıt olduğu için çoğunu anlamadım. Yine de aşırı eğlenceli ve sürükleyiciydi.
Now You See Me ve Guardians of Galaxy’den sonra beni etkileyen sayılı yabancı aksiyon filmlerindendi. Eğer sizin de buna benzer önerileriniz varsa yorum olarak yazarsanız çok sevinirim çünkü ciddi anlamda hayran oldum ve bu türden daha fazla film izlemek isterim. Ayrıca ilk defa bir kadın karakteri rahatsız edici derecede gerçeküstü bir şekle büründürmemişlerdi ve filmin bu özelliğini ayakta alkışlamak istiyorum yüksek müsaadenizle. İzleyin, izletin, herkes izlesin. IMDB linkine de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Not: Win Morisaki’ye aşık oldum, iyi günler.
Not 2: Ernest Cline’ın aynı isimli romanından uyarlanmış. Ben okumayı düşünüyordum lakin tükenmiş diyor, üzüldüm bir miktar.

Youtube Köşesi
Sağlık
WHY I WENT VEGAN STORY TIME | MY HEALTH STORY #001 | HOLLY GABRIELLE
Beynin Şekerle İmtihanı
ŞEKERİ BIRAKTIM | BESLENME HAKKINDA 3 BELGESEL
KENDİ BEDENİNİZLE MUTLU OLMAK
Why I Haven’t Eaten Meat in 2 Years
CİNSEL DEVRİM | KEŞFET!
1 Hafta Şekeri Bırakırsanız Ne Olur? Şekerin Zararları ve Bırakmak İçin 15 Neden
Mükemmel Bir Cilt İçin Tüketmeniz Gereken 10 Şey! Mükemmel Cilt Diyeti
Her Gün Yulaf Yemeye Başlarsanız Vücudunuza Ne Olur ?

Dil/Kültür
4 DİLDEN FARKLI EŞYA İSİMLERİ VE DİL ÖĞRENME TEKNİĞİ | 3 Yabancı 1 Türk #6
European speaks 19 languages
HOW TO IMPROVE YOUR ENGLISH VOCABULARY + Top 10 Tips To Increase Your Vocabulary
10 Grammar Errors that Drive British People CRAZY | British English Grammar Lesson #Spon
Kelimeler, Gerçekler ve Yanılsamalar
70 People Reveal How to Tell If Someone Is From Their Country | Condé Nast Traveler
What not to do in France (in french with subtitles)
How to Pronounce the Most Common English Words
FRENCH CULTURE SHOCKS #4 | Little Things That Still Feel Weird in Paris
BİZİM HİÇ TÜRK SEVGİLİLERİMİZ OLDU MU? (Şu an var mı?) | 3 Yabancı 1 Türk #9
Australian Answers Stereotypical Questions About Australia | Talk about Aussie Life
How to learn English in only 30 minutes a day

Teknoloji
Facebook’u silelim mi? #deleteFacebook Psikografik Propaganda Teknikleri ve Cambridge Analytica
Astronauts Answer 50 of the Most Googled Space Questions | WIRED
Hangi Kamerayı Kullanıyorum?

Sanat
6 yaşındaki oğlumla 10 ayda 1000 kitap okuduk!
TOP 10 MUSE RIFFS
Reading my country TAG – French literature!
Osman Sonant – Palyaço
Reading french poetry : Rimbaud.
Reading a Book a Week is Changing My Life
French books you should read!

Genel
TO TELL “I LOVE YOU”
POURQUOI TU PARLES BIZARRE ? | solangeteparle
PAS FÉMININE (en 5 leçons) | solangeteparle
POILS PUBIENS : INDIGNEZ-VOUS ! | solangeteparle
ERKEĞE BİR DE BURADAN BAK!
Cüzdan Arkadaşım Makyajımı Yapıyor 🤑💸💸
HATASIZ KUL OLMAZ
PİÇ ERKEK vs EFENDİ ERKEK
What we can do about the culture of hate | Sally Kohn
KORKUYU YENMENİN 6 YOLU | KORKMA!
Hepimizin ihtiyaç duyduğu bir yetenek
“BURCU” GİBİ KADINLARLA YEMEĞE ÇIKARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
PARAMI NERELERE HARCIYORUM? | Minimalist Yaşam
How to Travel Cheap: 21 Tips for Traveling the World on a Budget | Sorelle Amore
FEMİNİZM NE DEĞİLDİR?
Hibrit düşünebiliyor musunuz?

Okul
HOW TO MANAGE YOUR TIME AT UNIVERSITY | TIME MANAGEMENT & ORGANISATION TIPS ALL STUDENTS SHOULD KNOW
You Are Enough (Unconventional Motivation) | Shannon Nath
EVENING REVISION CRAMMING SESSION! HOW TO LEARN INFORMATION QUICKLY | STUDY WITH ME
HOW TO STUDY FOR LONG HOURS! STAYING FOCUSED WITH NO PROCRASTINATION | STUDY WITH ME

Bir cevap yazın