"Enter"a basıp içeriğe geçin

2018 Şubat Günlüğü

Bu ay ne okudum?
Ölüm Gemisi, Rick Riordan
Magnus Chase ve Asgard Tanrıları serisinin son kitabıydı, üstüne fazla söz söylemeye gerek yok bu yüzden. İlk defa bir shipimin hayata geçişine şahit oldum, çok mutlu bir andı benim için… Percy ve Annabeth’in de kitapta yer alması güzel bir nostalji oldu, gerçi Apollon’un Görevleri serisi var daha, bir türlü okumaya başlayamadığım, bir köşede boynu bükük beni bekleyen…
Uzun lafın kısası, güzel bir finaldi. Asla ve asla hayal kırıklığına uğramadım, ki iş Rick’in serilerinin son kitabı olunca hayal kırıklığına uğramak benim için bir alışkanlık haline gelmişken böylesine bir sonla karşılaşmak ütopyalarımın gerçeğe dönüşmesi gibiydi. Seriyi fantastik kitap seven herkese tavsiye ederim. Eğlenceli, kısmen az acı çektiğiniz hoş vakitler geçirmek için ideal.

Wolfe Brothers serisi (Köpek Düşleri, İt Dalaşı, Köpekler Ağladığında), Markus Zusak
“Abilerinin gölgesi altında kalmış, hem çevresi hem de kendisi tarafından ezilmiş bir ergenin kendini buluş yolculuğu.” Seriyi bu cümleyle özetleyebiliriz aslında çünkü her ne kadar “şaheser” denecek kadar orijinal bir fikir ve muazzam bir kalemle yazılmamış olsa da “şaheserin” bir tık altı neyse bu seriye de o sıfatı yükleyebiliriz.
Cameron’ın kendini bulduğu faaliyet, yaşamdaki yeri, insanlarla ilişkileri vs. çoğunda kendimi bulduğum için kendisiyle aramda özel bir bağ oluşmuş gibi hissediyorum. Elinizde varsa bekletmeden okuyun çünkü ben 2 senedir kitaplığımda beklettiğim için çok pişmanım.
Ayrıca bu serinin belli bir yaşın üstündeki insanlar tarafından okunmasını gereksiz görüyorum çünkü bir ergenin hayatından bir yetişkinin çıkartabileceği ders sayısı ne kadardır ki zaten? Sizler için vakit kaybı olur ama genç kesimin okuması gerektiğini düşünüyorum.

Ba, Birhan Keskin
Birhan Keskin’den okuduğum ilk şiir kitabıydı. Okulda öğle arasında başlayıp bitirdim ama sonsuza kadar sürmesini tercih ederdim. Şiir kitapları üstüne uzun uzun yorum yazacak bir bilgi birikimim olmadığı için kısa kesiyorum ve tavsiye ettiğimi belirterek bu yorumu da burada bitiriyorum.

Denemeler, Montaigne
Okuduğum versiyonu Türkiye İş Bankasının çıkarttığı seçme denemelerden oluşandı. Yazın da tüm ciltlerini alıp okumayı istiyorum, belki de orijinal dilinde okurum, kim bilir? 🙂
Ders çıkarılacak, üstüne saatlerce düşünülecek çok şey vardı bence. Yazılan zamanla şimdiki zaman arasındaki yıl farkını göz önünde bulundurduğumuzda bazı şeylerin değişmiş olması gerektiğini düşünüyoruz lakin tıpatıp aynı kaldığını görmek hayal kırıklığı yaşatıyor.
Montaigne, öldükten sonra onun hakkında “o olsaydı böyle böyle derdi…” dememizi yasakladığı için kendisinden bahsederken veya alıntı yaparken normalden bir tık daha fazla dikkat ediyorum yoksa ruhu bize musallat olabilir-miş… Kendisi böyle diyor, ben demiyorum.
Arada bir sıkıldığım denemeleri tabii ki de oldu, zaten tüm kitabı a’dan z’ye beğeneceğimi düşünmüyordum, bu yüzden de geneli kötülemek doğru gelmiyor bana.
Okunmalı.

Bu ay ne izledim?
Sevgi Choi (Youtube)
Size geçtiğimiz ay Youtube’da rastladığım ve izlediğim ilk videolarıyla anında hayranları olduğum Choi ailesinden kısaca bahsetmek istiyorum.
İstanbul’da tanışıp evlenen ve şimdi Güney Kore’de yaşayan tatlı mı tatlı bir çift, Sungho Choi ve Sevgi Choi, bir de küçük köpekleri Paris var. Videolarında Uzak Doğu ve özellikle Kore kültürünü izliyoruz ancak bence bundan daha da fazlası var. Birbirleriyle İngilizce, Türkçe ve Korece olmak üzere üç dilde iletişim kuruyorlar ve izlediğim kadarıyla birbirlerini çok fazla destekliyorlar. Resmen ikisi de ruh eşini bulmuş, çok tatlılar, izlemelisiniz.
Uzak ve Orta Doğu sentezine canlı canlı şahit olmak ve aslında aynı kıtada yer alsak da iki ülkenin birbirinden ne kadar da farklı olduğunu görmek gerçekten güzel bir tecrübe oldu, ve olmaya devam ediyor. Uzak Doğu hayranlığım son zamanlarda katlanarak artsa da gitmek istediğim yerler arasında Güney Kore öncelikli bir yerde değil, onun yerine tüm mal varlığımı Japonya’da bir ay kalmak için yatırabilirim. 🙂 Hal böyle olunca da böyle güzel insanların çektiği videolar şimdilik benim için yeterli oluyor. Kim bilir, belki ben de bir gün Sevgi Choi gibi videolar çekip insanlarla paylaşırım.

Yuri!!! On Ice
Haikyuu!!’dan sonra izlediğim ilk spor animesiydi ve en az Haikyuu!! kadar çok sevdiğimi öncelikle belirtmek isterim. Gerçi anime kültürünüz varsa bu animeyi izlemiş olmanız çok muhtemel çünkü ben her şeyi çıkışından 100 sene sonra izliyorum, bu yüzden de bir şeylere hep geç kalıyorum…
Olimpiyatlardan hemen önce izlemiş olmam da iyi denk geldi açıkçası çünkü artistik buz pateni hakkında görsel kaynaklı bilgi sahibi oldum ve canlı izlemek daha zevkli bir hale büründü.
Konusundan saatlerce bahsetmeye gerek yok. 12 bölümlük kısa, hoş ve görsel açıdan aşırı tatmin edici bir animeydi, dediğim gibi artistik buz pateni hakkındaydı. Meraklısına tavsiye ederim.
2. sezonu da iple çekiyorum ama sanırım filmini hazırladıkları için 2. sezonun çıkışı hakkında bir tarih bile yok…

Want to change the world? Start by being brave enough to care
How to speak so that people want to listen
Karşınıza çıkan her insan bir nedenden dolayı çıkar
Yalnız Kadınlar Güçsüz Değildir!
CHILDBIRTH SIMULATOR ft OLI WHITE
Meagan Duhamel / Eric Radford FS 2016 World Championship Boston (Winners)
İngilizce bilen herkesin bu videoyu izlemesini ısrarla tavsiye ederim. Tüylerim diken diken oldu resmen ve bir kez daha kendi düşüncelerim, çıkarımlarım ve hayata bakış açım için kendimi tebrik ettim. İzleyin. Dr. Robert Zubrin with a brilliant answer to “Why Should We Go To Mars?”
Falcon Heavy Test Flight
3. Rokete ne oldu? Falcon Heavy fırlatışının sonuçları
Polikistik Over Sendromu: Nedir? Tedavisi Var mı? Benim Hikayem | Ece Targıt + Ceren Yavuz
Japonya Hakkında İlginç Bilgiler
Yalan Dünya Yarsız Olmaz | Sinan Canan | TEDxYenisehir
Stefan Kraft 253.5m – [FullHD 60 FPS] – World RECORD
DUYGULAR / ÖFKE
KADIN ROLLERİ
Miu suzaki&Ryuichi kihara Yuri!!! on ice 2018 4ccおまけつき
Yuri!!! On Ice – In Regards to Love : Eros Live
Antarktika’ya gitmek yasak mı?
Kelimenin Gücü ve Sihirli Kelimeler
4 FARKLI DİLDEN MARKA İSİMLERİNİ OKUDUK | 3 Yabancı 1 Urfalı
Why Is Blue So Rare In Nature?
İLK DEFA KAR GÖRDÜĞÜMDE !!! Vlog #5
Adulting 101 for College Students // Budgeting, Meal Prep, Laundry, Organisation and Much More!
Why My 4.0 at Harvard Was a Failure
How to De-Stress & Relax | 6 Practical Self Care Tips to Manage Stress

Bir cevap yazın