"Enter"a basıp içeriğe geçin

2020 MART GÜNLÜĞÜ

Bu ay ne okudum?
Denemeler, Michel de Montaigne
İlk okuduğumda aslında ne kadar da hiçbir şey bilmeden bomboş okumuş olduğumu fark ettim bu sefer. Fransa’nın o dönemki politik, toplumsal ve dinsel olaylarıyla, iç savaşlarıyla ve toplumun durumuyla ilgili bilgi sahibi olduktan sonra okumak her şeyi daha düzgün bir mantık çerçevesinde anlamama yardımcı oldu. Montaigne gerçekten büyük bir adam, o dönemde böylesine sorgulayıcı ve yenilik getiren düşünceleri ortaya çıkarmak zor olsa gerek. Yine de eril dilini kabullenemiyorum bir türlü. Kadın nerde? Kadının gerçekten hiçbir dönemde, hiçbir millette, hiçbir insanda adı yok.

Mürebbiye, Stefan Zweig
Toplamda dört hikayeden oluşan kısacık ancak aynı zamanda birbirinden çarpıcı, sarsıcı, size aynı anda bir sürü duyguyu hissettiren bir kitaptı. Özellikle Geç Ödenen Borç beni öyle derinden etkiledi ki son iki sayfada ağlamayı kesemedim bir türlü. Bunun yanı sıra Kadın ve Yeryüzü ise bana çok dokundu. Yapılan doğa tasvirleri, kahramanın doğayı bu kadar içselleştirip onu tüm vücuduyla hissediş şeklinin anlatımı ve sözcük seçimleri sanki Zweig 100 yıl öncesinden ellerini bana uzatıyormuş gibi hissettirdi.

Cumhuriyet’in İlk Yüzyılı (1923-2023), İlber Ortaylı, İsmail Küçükkaya
Ne yalan söyleyeyim, hiçbir zaman tarih meraklısı bir insan olmadım. İçimden gelerek açıp okuduğum ilk kitap buydu hatta. Hem kendi ülkemin hem de dünyanın tarihi bağlamında ciddi anlamda bilgisizim, okurken de acı bir şekilde fark ettim bunu. Çok derin olmasa da belli bir temele sahip olursanız kitabı okurken daha zevk alırsınız muhtemelen. Ben yine de çok şey öğrendim ve bu millete karşı olan aşırı negatif bakış açımı ve ön yargımı biraz kırdım, sanırım… Türk tarihi okumalarım için iyi bir başlangıç oldu. Bu kadar objektif yargılara varan birinden cumhuriyeti okumak güzel bir deneyimdi. Ancak İlber hocamızın kullandığı dil bana çok karışık ve ağır geldi. Karışıktan kastım ise çok çeşitli yabancı dillerden kelimeleri cümlelerinde kullanıyor oluşu. Ama zaten kitap söyleşi şeklinde hazırlandığından dolayı bu yönde bir düzeltme işine girişilemezdi sanırsam.

Gizli Kahin (Apollon’un Görevleri #1), Rick Riordan
Karanlık Kehanet (Apollon’un Görevleri #2), Rick Riordan
Serinin şimdiye kadarki kitapları beklentimin çok üstünde gidiyor açıkçası. Bunda belki de uzun zamandır, cidden çok uzun zamandır beklediğim bir karakterin geri dönüşü de etkili olmuştur, bilmiyorum, ama onun o eşsiz kişiliğini ve “stress-talking”lerini o kadar özlemişim ki… Apollon’un karakter gelişimini sayfa sayfa görmek bana anlamlandıramadığım bir zevk verdi. Bazen yaşadıkları yüzünden çok üzüldüm ve Zeus’un verdiği cezanın biraz fazla ve haksız olduğunu düşündüm ama bir yandan da Apollon’un burnunun sürttüğünü ve günbegün iyi bir insana/tanrıya dönüştüğünü görünce de hak ediyor o zaman dedim. Bu konuda hala bir ikilemdeyim ancak yıllar sonra sonunda Apollon’u sevdiğimi söyleyebilirim sanırım. Will ve Nico’yu ilk kitapta görmüştük. Resmen birbirlerini tamamlayan iki puzzle parçası gibiler. Nico di Angelo’yu hep çok sevmiştim ve davranışlarının sebeplerini de anlayabiliyordum, nitekim Will’i de çok sevsem de kendimi o kadar yakın hissetmemiştim hiç. Gizli Kahin’le aslında ne kadar olgun ve iyi biri olduğunu fark ettim ve onu da korumam altına aldım 😂🥰 Meg… Meg bana ilk başta Alex Fierro’yu hatırlattı, fakat sonra çok büyük bir hayal kırıklığına uğrattı ve dürüst olmak gerekirse bu kitabın sonuna kadar büyük bir güvensizlik yaşadım ona karşı. Geçmişini ve şimdisini göz önünde bulundurunca ve sadece on iki yaşında olduğunu da hesaba katınca aslında bu kadar büyük tepkiler vermemem gerek sanırım, diye düşündüm en sonunda. Zaten Apollon bile ondan beklenmeyen bir olgunlukla Meg’e karşı çok iyi, sabırlı ve kabul eden bir yaklaşım sergiledi. Bu da beni kitap boyunca her defasında şaşırtan ama Apollon’u sevmemi sağlayan özelliklerden birisi oldu. Kehanetlerin türleri alışık olduğumuz tarzda değildi. Şiir incelemekten bir farkı yoktur ki ne olacak, deyip kendim yorumlamaya çalıştım ancak en sonunda karakterlerin vardığı sonuçla benimki arasında kocaman bir fark vardı. Ben de hiç uğraşmamaya karar verdim, dil okumak her zaman işe yarayacak diye bir kaide yok sonuçta… Ancak Roma tarihi ve toplumu üzerine aldığım derslerin faydasını çok gördüm. Birkaç ay önce okumuş olsam daha az şeyi gözümde canlandıracak ve anlayacakken şimdi “aa ben bunu biliyorum, bunu da okumuştuk, bu imparator hakkında da konuşmuştuk” diyerek daha çok kitaptaki (bildiğimiz) imparatorların kişiliklerini yerli yerine oturtabildim. Size de, kitapta denk geldikçe bu kişilere biraz bakmanızı tavsiye ederim. Sanıyorum ki ilerleyen kitaplarda geçmiş serilerden daha çok karakterle karşılaşacağız. Yediler’i (Piper ve Annabeth dışında) çok özledim ve onlarla tekrar karşılaşmayı sabırsızlıkla bekliyorum ancak maalesef ki uzun bir süre okuyamayacağım çünkü üniversite… evet… *gözyaşlarını siler*

Bu ay ne dinledim?

Şarkılar
Justin – ‘Lovely’ | Blind Auditions | The Voice Kids | VTM
SKZ2020
Mixtape : On Track
CALM
Al Bano Romina Power Felicita – Traduction paroles Française
Johnny Cash I Walk the Line
Self-Portrait
[H&D] 이한결&남도현(LEEHANGYUL&NAMDOHYON) – ‘낯설어(Unfamiliar)’ Official Music Video
5 Seconds of Summer – Best Years (Acoustic)

Podcastler
Mitolojika #2 – İskandinav Mitolojisi ve Yaratılış
Mitolojika #3 – Lilith
Mitolojika #4 – Hades ve Persephone
Ahlaki Mektuplar – 1 – Kendin İçin Kazan Kendini
Ahlaki Mektuplar – 2 – Her Yerde Olan Hiçbir Yerde Değildir
Ahlaki Mektuplar – 3 – Bir İnsana Güvenirsen, Onu Güvenilir Kılarsın

Youtube köşesi
Eğitim
GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ’NE YAKINDAN BAKALIM🦁 #GSÜVLOG
Kültür
음악.Korean culture”pansori”(English Subtitles)이거보고 울지않는 한국인이 있을까???
[ENG subtitles] Changgeuk Simcheongga “The story of Sim-Bongsa’s regaining his eyesight”
Mimari
日本4層半露天的家 4-Storey Home with Half Outside Space in Japan
東京市中心18㎡的夫妻之家 The 18㎡ House of a Japanese Couple in the Heart of Tokyo
中國潔癖小哥的200㎡智能豪宅 Chinese Mysophobia Guy’s 200㎡ Intelligent Apartment
台灣清水混凝土第一人——毛森江 Mao Shen-Chinage, the Top Architect of Bare Concrete Construction in Taiwan
Eğlence/vlog/falan filan
Birlikte 2 gün l Dalgona kahve, çok ev hali, minik bitki köşem, temizlik, Almanca l #evlog1
Motivasyon
How burnout makes us less creative | The Way We Work, a TED series
this is a lot.
A Super Productive Day at the Library!
karantina sürecini evimde, nasıl geçiriyorum?
Productive Day in my Life in Self-Isolation (Studying, Dog Walk & Bedside Table Organisation)
Moda
Kapsül Dolap | 30 farklı bahar kombini
Sağlık
What I Ate for Lunch this Week (vegan)
Comforting Vegan Meals to make this Week!
6 Differences Between Sadness and Depression

Bir cevap yazın