"Enter"a basıp içeriğe geçin

OCAK&ŞUBAT GÜNLÜKLERİ 2020

Last updated on 31 Mart 2020

Ne okudum?

Madam Bovary-Gustave Flaubert

Klasiklerden beklentim çok yüksek olur genelde, ve okumayı da sürekli ertelerim çünkü maalesef ki gözümüz klasiklere karşı çok korkmuş bir durumda okuyucular olarak. Altmetni kaçırmamak, verilen mesajları, yapılan eleştirileri anlamaya çalışmak ve bir yandan da okuduğumuz şeylerden zevk almak kolay olmuyor tabii ki de.
Madam Bovary’yi de bu sebeplerden ötürü sürekli erteledim ve dürüst olmak gerekirse hayal kırıklığına uğradım. Tabii ki de içerik olarak çok zengin ve derinlemesine bir analiz yapmak çok eğlenceli olabilir, ama “normal, sıradan” bir okuyucu gözüyle baktığımda sıkıldım. Okumam bir ayımı aldı zaten, o kadar yavaş ilerledi ve her şey bir yere kadar öylesine boş geldi ki… Ancak son bölümü beni çok üzdü ve düşündürdü. Feminist bir kitap denemez tabii ki de ancak o dönemin kadının toplumdaki yerini (yersizliğini mi demeliydim), çaresizliğini, bir seçim sahibi olmamasını, kadına yüklenen görevleri yani yükleri ve çifte standardı okuyabilmek güzeldi, ve bunları bir erkek yazarın (bazen abartıya kaçıp metni sıkıcılaştıran ve bazen de taraflı olan) realist bir bakış açısıyla yazması da okurken aklımın bir köşesinde tuttuğum ve gayet ilginç bulduğum bir durumdu.

Fevkalbeşer Sair Bey ve Suskunluğu-Ömer İzgeç

Yazarın dilini çok sevdim. Okurken sıkıldığım tek bir an bile olmadı, “şimdi ne olacak?” düşüncesiyle ilerledim hep ancak yine de yavaş yavaş, sindirerek okudum. Şairane düz yazı dilini kullanabilen insanlara bayılıyorum. Ömer İzgeç’i de çok beğendim bu nedenle. Diğer kitabına ve yazılarına da mutlaka bakacağım.
Olay akışı çok ilginçti, uzak doğu esintileri olduğu için benim açımdan daha da ilginçti. Ama tamamen uzak doğu üzerine kurgulamak yerine doğu kültürlerinin mistikliğiyle batının bilimselliğini karıştırıp bu karışımı olay örgüsüne çok güzel yedirmiş kendisi. Ancak ne yalan söyleyeyim, kitabın sonu her şeyi çözüme ulaştırmaktan ziyade bende bir kafa karışıklığı oluşturdu, biraz paradoks içindeymişim hissi verdi.
Her bir karakterde kendimden bir şeyler bulmamı, beni tekrardan bir şeyleri sorgulamaya başlatmasını, yalnızlık, varlık, yaratan, yaratılan, evren, iyi, kötü, kader üzerine düşündürmesini, çok düşündürmesini sevdim. Güzel bir okuma oldu benim için.

Uçurtma Avcısı-Khaled Hosseini

Uzun zamandır beni bu kadar çok etkileyen bir roman okumamıştım. Bana tüm duyguları, ama en önemlisi umudu yaşattı. Kitap hakkında uzun uzun yazasım yok çünkü ne desem eksik kalır. Hayatım boyunca hiç unutmayacağım, size de mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Büyük Saat-Turgut Uyar

Tüm şiirlerinin tek bir kitapta toplanmış bu halini aldığıma pişman oldum bir yerden sonra, çünkü sürekli gözümde büyüdü ve bir ara asla bitmeyeceğini düşündüm.
Turgut Uyar’ı her zaman çok sevmişimdir. Tüm şiirlerini şimdiden okumuş olmak da beni sevindiren bir durum. Sembolizmini yer yer anlayamamış ve muhtemelen benim yüklediğim anlamlar onunkilerden çok farklı olmuş olsa da çok keyif alarak okudum.

Goriot Baba-Honoré de Balzac

Yine Fransız edebiyatından bir roman ve yine aşırı sıkıldığım bir okuma süreci. Canımı Madam Bovary’ye nazaran daha çok sıkmış olsa da ikisini de eşit derecede beğendim. Goriot Baba’da sınıf farkını, yine kadınlara odaklı cinsiyet rollerini görmek mümkün. Güçlü bir toplum eleştirisi de yakaladım. Bu açılardan bakınca eğlenceli bir okuma ancak ben çeviride de bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Oda yayınlarından okumamanızı tavsiye ederim.

Seçme Hikayeler-Edgar Allan Poe
Akıl Oyunlarının Gölgesinde, Sherlock Holmes #3, Arthur Conan Doyle
Suç Detayda Saklıdır, Sherlock Holmes #4, Arthur Conan Doyle

Polisiye okumayı sevdiğimi anlamışsınızdır. Sherlock Holmes’ü dizi olarak da çok severim, kitaplarını okurken de ayrı bir zevk alıyorum ancak ilk defa dizilerdeki kadar etkilemiyor. Poe’nun kalemini ise çok sevdim ancak beni biraz gerdiğini ve bundan pek hoşlanmadığımı söylemeden geçemeyeceğim. Tüm hikayelerini okur muyum bilmiyorum, şimdilik tadında bırakmaya karar verdim ama okuduğum bu seçme hikayelerin neredeyse hepsini çok sevdim. Sherlock Holmes’teki Poe atıflarını artık anlayabiliyor olmak da beni ayrıca mutlu etti.

Ne dinledim?

Podcastler

Spotify’dan dinlemeye devam ettiğim “The Anxiety Podcast” adlı podcast kanalının birkaç bölümünü paylaşmak istiyorum sizinle. Her ne kadar kayıtların ilk yarısı sponsor reklamları ve benzeri bölümden alakasız şeylerle dolu olsa da geri kalan dakikalarda çok faydalı şeylerden bahsediyor. Aslında anskiyeteyle ilgili kimse bilmediğimiz bir şey söylemiyor, ama aynı zamanda ihtiyacımız olan şeylerden birisi de bize bu şeylerin hatırlatılması bence. Konu anksiyete olduğunda aslında en büyük düşmanımız yine kendimiziz, ve bu savaşı kazanmak için de kaybetmemiz gerekiyor bir bakıma. Ve beynimizde kendimizle sürekli bir kavga içindeyken hayata devam ettiğimizde bildiğimiz şeyleri de unutabiliyor veya görmezden gelebiliyoruz. Bu yüzden senelerdir anksiyeteyle ve dolayısıyla kendimle savaşan bir insan olarak şunu söyleyebilirim ki, anksiyetesi olan arkadaşlarınıza söylediğiniz her şeyin bir değeri ve önemi var. Bu basit bir “seni anlamıyorum ama yanındayım” da olabilir, “bu üzüntün, stresin sonsuza kadar sürmeyecek” de, hatta hiçbir şey söylemeyip sadece karşınızdaki insanı dinlediğiniz o dakikalar da olabilir.

The Secret To Making Huge Positive Changes
Procrastination & Anxiety
Moving Through Anxiety
Physical Anxiety vs Emotional Anxiety

Şarkılar

Taylor Swift – The Man (Official Video)
X1 – I’m here for you
WayV 威神V ‘Love Talk’ MV
黄明昊Justin《Pick Up The Phone》MV
Paper Hearts – Tori Kelly
Compass – Zella Day
One More Light – Linkin Park
Eyes Off You – PRETTYMUCH
Asteroid – IMLAY feat. YANGYANG of WayV

Ne izledim?

Kanallar

Ruby Granger: Hello! I hope you’re having a wonderful day so far!

My name is Ruby and I’m a 19 year old university student studying at The University of Exeter. For nearly five years now (!!), I have been making sharing study tips, motivation and advice. At the end of the day, all I hope to do is help make studying just that little bit more fun so that you can get where you need to go…

Vee Kativhu: Hey everyone. Welcome to my channel! My name is Vee and 21 year old Classical Archaeology and Ancient History student at Oxford University

This space is for motivation, encouragement and enjoyment!!

rainbowholicTV: Hi there! I’m Kaila, and I’m a kawaii journaling enthusiast and a content creator based in Japan. I’m originally from Manila, Philippines. I’ve been living in Japan for more than 8 years. It used to be just a far-fetched childhood dream for me to work and live here a decade ago.

Mina Rome: Hi there 😄

Here you can find all types of videos about delicious vegan food and easy to make plantbased recipes!

Tina’s Life

Dilruba Sarıçimen: Merhaba, ben Dilruba kısaca Dilru diyebilirsin. 22 yaşımdayım ve Psikoloji okuyorum. Youtube’da çok uzun zamandır izleyiciyim, şimdi video içerikleri oluşturmaya başlıyorum. Umarım bu kanalda kendinden bir şeyler bulabilirsin.

Michelle Choi: Michelle Choi. Raised in Orange County, California. Currently based in NYC. Beauty and lifestyle channel.

Videolar

How civilization could destroy itself — and 4 ways we could prevent it | Nick Bostrom
What It’s Like To Be A 16-Year-Old In Tokyo Today | i-D
5 Signs It’s Social Anxiety and not Introversion
How the world learned to say LGBT | Fahad Saeed | TEDxCopenhagen
Stop hating your body; start living your life | Taryn Brumfitt | TEDxAdelaide
What If English Were Phonetically Consistent?
Art Journal Flip Through • February 2018 – June 2018
Aphasia: The disorder that makes you lose your words – Susan Wortman-Jutt
FOLLOWING A BOB ROSS PAINTING TUTORIAL ON MY PANTS (Using soft pastels)
Inside the mind of a master procrastinator | Tim Urban
Sen Atatürk’sün, Senin Elin Kanar mı? | Ahmet Naç | TEDxIstanbul
Sizi öldürmeye gelecekler! – Emin Çapa – TalksTurkey – Konya
Why 1.5 billion people eat with chopsticks | Small Thing Big Idea, a TED series
Yabancı Dil Öğrenirken Yaptığım(ız) Hatalar | Her şeyi anlamamakla barış ilanı
A Week of Food: South Korea Vs. USA
ve bu ok.
What I Eat in a Day | Vegan Dad [Intermittent Fasting]
STOCKHOLM’E GİTTİK//İSVEÇ VLOG🇸🇪
6 Common Causes of Anxiety
How to make faster decisions | The Way We Work, a TED series
One of the most epic engineering feats in history – Alex Gendler
What I Eat at University vs. Home
a typical study day at Oxford University.
art journal with me 。📝

Bir cevap yazın