"Enter"a basıp içeriğe geçin

Verimlilik Uygulamaları||Forest, Mars Craft, Moment.

Last updated on 8 Şubat 2020

Forest:

Bu “productivity”, veya Türkçesiyle “verimlilik” teması altında piyasaya sürülen ve temelde hayatımızı kolaylaştırmayı amaçlayan çoğu ürünün sırf tüketilmek için yaratıldığı düşüncesindeyim. Aslına bakarsanız Forest da bunlardan biri. Bize mucizeler sunmuyor, onsuz yapamayacağımız bir uygulama da değil, “bazı şeyleri kolaylaştırıyor mu?” sorusunu sorduğumda ise “evet” cevabını vermekle birlikte aynı zamanda aslında beni tembelleştirdiği ve ona bağımlı hale getirdiği kanısındayım. Yine de %100 odaklanmaya ihtiyaç duyduğum zaman kullanıyorum.

En az 10, en fazla 120 dakika olacak şekilde saati kuruyorsunuz. Seçtiğiniz bu süre zarfında telefonunuzu kullanırsanız ektiğiniz bitki ölüyor. İşin tiyatro kısmını geçersek amaç telefonu kullanmamızı engellemek. İradeli bir insansanız, dediğim gibi, böyle bir uygulamaya ihtiyacınız yok. Ben zamanında ihtiyaç duyduğum için aldım, dürüst olmak gerekirse yararını da gördüm ama şu an ihtiyaç duymuyorum çünkü telefonda geçirdiğim süreyi artık bu uygulamadan bağımsız bir şekilde önemli ölçüde azalttım.

Uygulamanın şöyle güzel bir özelliği var: ektiğiniz bitkilerden para kazanıyorsunuz (gerçek para değil) ve belli bir miktara ulaştığınızda bu paralarla ağaç dikiyorsunuz (gerçek ağaç). Mesela bu yazıyı yazdığım anda şu ana kadar toplam 311,081 ağaç dikilmiş. Muazzam bir sayı! Bu özellikle ilgili uygulamanın internet sayfasında da şu sözlere yer verilmiş: ”
Forest team partners with a real-tree-planting organization, Trees for the Future, to plant real trees on the earth. When our users spend virtual coins they earn in Forest on planting real trees, Forest team donates our partner and create orders of planting.”

Uygulamanın web sitesi: https://www.forestapp.cc/en/

Trees for the Future örgütünün web sitesi: https://trees.org/

Eğer AppStore’dan indiriyorsanız 1.99 dolar ödemek zorundasınız; şu an kaç türk lirasına tekabül ediyor bilmiyorum. Ben aldığımda yanlış hatırlamıyorsam 6.99 gibi bir fiyatı vardı.

Mars Craft:

“Benim Forest gibi bir uygulamaya ihtiyacım var ama para ödemek de istemiyorum.” diyorsanız ve Allah sizi bu dünyaya bir sabır taşı olarak yollamışsa, buyrun: Mars Craft’ı indirip kullanmaya çalışabilirsiniz. Şahsen ben kullanmaya ilk başladığım zamanlarda ilk 20 dakikada hiçbir sorunla karşılaşmazken sonrasında uygulama beni atmaya başladı. Geçen hafta kullanmayı denediğimde ise uygulamaya giremedim bile çünkü ana ekran açıldığı gibi uygulama kapanıyor. App Store’da yorum yazdım ama herkese geri dönen ekip bana aldırış etmedi. Ben de uygulamayı sildim zaten. Şahsi tavsiyem, telefon kullanımınızı azaltmak için yine telefonu kullanmanızı gerektiren bir uygulamayı yüklemeye kendinizi mecbur hissetmeyin. Bunun yerine iradenizi güçlendirmeye çalışın.

 https://itunes.apple.com/us/app/mars-craft-focus-timer-clock/id1367871279?mt=8

Moment:

Bakın, işte bu bir veli nimettir. Dijital dünyada icat edilen en büyük uygulamadır. Eğer olur da bir gün karşılaşırsak tasarımcısı Kevin Holesh’in alnından öpmek isterim, çünkü bu uygulama benim hayatımı değiştirdi.

Uzun uzun anlatmayacağım, kendiniz keşfetseniz daha etkili olur diye düşünüyorum; ama uygulama sizin telefonunuzda geçirdiğiniz süreyi, hangi uygulamaları ne kadar süre kullandığınızı, telefonu elinizden bıraktığınız son anı, tekrar elinize aldığınız ilk anı vs. ölçüyor ve tak diye önünüze koyuyor. Sonra siz ekranda 7 saatleri görünce diyorsunuz ki “yemin ederim telefonu bu kadar çok kullanmıyorum.”, ama uygulama doğruyu söylüyor. Telefonu farkında olmadan o kadar çok kullanıyoruz ki… Çok korkunç bir durum bu. Neyi ne kadar süreyle yaptığımızın farkında değiliz, bilincimiz açık, hiçbir sorun yok ama zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz.

Vaktinizin bir türlü yetmediğinden mi şikayetçisiniz? Keşke bir gün 30 saat olsaydı, diyenlerden misiniz? Etrafınızda o her şeye yetişen, zamanı mükemmel kullanan insanlara imrenmekten ölüyor musunuz? O zaman şunları yapın:

  1. Telefon kullanımınızın farkına varın.
  2. Telefon kullanımınızı azaltın.
  3. Yapamıyorsanız Moment’ı indirin ve verilerinizi inceleyin.
  4. İkinci maddeye geri dönün.
  5. Artık hala bir şeyleri değiştirmek için adım atmıyorsanız, bu da sizin sorununuz. Ama günün her anını çok hızlı yaşadığımız ve bir güne yüzlerce iş sığdırmak zorunda olduğumuz şu 21. yüzyılda zamanınızın çoğunluğunu telefonunuzda geçiriyorsanız, zaman algınız kayıpsa, zamanı yönetmesini bilmiyorsanız bir durup kendinizi incelemelisiniz.

Bu yazıdan sonra Moment bana sponsor olmazsa çok yazık olur ama neyse…

 https://inthemoment.io/

Bir cevap yazın