"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yabancı Dil Öğrenebileceğiniz Uygulamalar, Sözlükler

Last updated on 6 Mart 2018

Nedir Ne Demek ve Türkçe Sözlük
Yabancı dil öğrenirken yaptığımız en büyük hata Türkçeyi unutmak, veya yabancı dil öğrenimine yetecek kadar güçlü bir Türkçeye sahip olmadan yabancı dil öğrenmeye çalışmak.
Herkesin telefonunda bir Türkçe sözlük olmasının zorunlu olduğunu düşünüyorum. Önce kendi dilimizi bir öğrenelim, sonra diğer dillere de geçeriz.

Drops
Uzunca bir süredir kullandığım ve en memnun kaldığım uygulamalardan birisi Drops. Uygulama ücretsiz. Türkçe dil desteği var ama ben İngilizce kullanıyorum. “Choose your language mission” diye bir ekranda “Enthusiast, traveller, business, student, romantic” seçeneklerinden birini seçiyorsunuz ve ona göre bir hedefiniz oluyor. Uygulama kelime bilgisi üzerine. Yani size fiil çekimlemeyi, tam cümle kurmayı vs. öğretmiyor ama kelime öğrenmek için mükemmel çünkü kelimeler hem okunuşu hem yazılışı hem çevirisi (ben Fransızca öğrenmek için İngilizce anadilden kullanıyorum) hem de görsel desteğiyle birlikte geliyor. Bir temayı bitirip diğerine geçiyorsunuz ama tüm temalara bir anda erişim sağlamak isterseniz ücret ödemeniz gerekiyor, ki bence buna hiç gerek yok çünkü biraz sabırla tüm temaları %100 yapıp diğerine geçiyorsunuz zaten. Son olarak ücretsiz versiyonunda günlük 5 dakika çalışabiliyorsunuz ancak 10 saatte bir girip sürenizi tamamlarsanız günlük artı süreler almaya başlıyorsunuz.
Dil öğreniyorsanız mutlaka kullanmanız gereken bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

Duolingo
Bunu bilmeyen yoktur herhalde diye düşünüyorum. Ben şu ana kadar İngilizce, Fransızca ve Japonca için kullandım ve faydasını da gördüm. Basit cümleleri kurmayı, çeviri yapmayı ve anlamayı, telaffuzu ve dinlemeyi geliştirmek için güzel bir uygulama. Japonca şu an beta sürümünde olduğu için bazen çok saçma şeyler ortaya çıkabiliyor, ki zaten ben de çok vakit ayıramıyorum bu yüzden son durumu hakkında bir fikrim yok.
İngilizce ve Fransızcası çok iyi. Burada da temaların içindeki dersler üzerinden ilerliyorsunuz ama bir dersi bitirmeden çıkarsanız ilerlemeniz sayılmıyor ki dersler uzun da değil zaten. 5 dakikada bitecek türden mini dersler. Günlük çalışma süresi hedefi seçebiliyorsunuz. “Bots” adı altında uygulamanın oluşturduğu karakterlerle diyalog kurabiliyorsunuz ve böylece kendi kendinize cümle kurma yeteneğiniz de gelişiyor.
Uygulama ücretsiz ama çevrimdışı dersler ve reklam olmaması için para ödemeniz gerekiyor, bence gerekli değil.

Memrise
Memrise da ücretsiz ama burada da ücret ödeyip daha rahat çalışabilirsiniz ve bence burada da para vermenize gerek yok.
Burada sadece dil üzerine değil, üniversite sınavları, herhangi başka bir sınav, genel kültür ve diğer birçok şey üzerine dersler bulup çalışabilirsiniz. Ben LYS zamanı İngilizce için ve YGS zamanı Coğrafya için kullanmıştım. Yine sınav senemde arada bir açıp Fransızca kelimelere bakıyordum ve az da olsa kafamı dağıtabiliyordum.
Şu an güncel olarak kullanmıyor olsam da telefonumda duruyor. Belki Japonca için buraya geçebilirim çünkü forumlarda Japonca için Memrise’ın daha iyi olduğunu belirtiyorlardı.

French Dictionary&Translator
Bildiğimiz sözlük aslında, çok fazla bir şey denemez ama kelimelerin telaffuzunu dinleyebilme ve birkaç temadaki karşılığını görebilme açısından oldukça yararlı. Derslerde fiziksel sözlüğümde aramaya üşendiğim kelimeleri buradan bakıyorum. Çevrim içi veya çevrimdışı kullanabilirsiniz. Tavsiye edilir.

Beelinguapp
Öğrendiğiniz dilde kısa hikayeleri indirip (çoğu ücretsiz) sesli bir şekilde dinleyebilir, aynı anda öğrendiğiniz dilde okuyabilir ve seçtiğiniz diğer bir dildeki çevirisini inceleyebilirsiniz. Okuma, dinleme, yazma ve kelime bilgisi için ideal.

Va Te Faire Conjuguer
Fransızca öğrenenlerin bence en büyük kabusu olan fiil çekimleri için bir uygulama. Alttakiyle dönüşümlü kullanıyorum, hangisi gözüme çarparsa yani. Olmazsa olmazlardan.

La Conjugaison par L’OBS
Bunun üsttekinden bir farkı kendi seçtiğiniz zamanlarla ve fiil gruplarıyla egzersiz yapabiliyor olmanız. Onun dışındaki her şey aynı.

Sesli Sözlük
Çevrim içi ve çevrimdışı kullanabildiğiniz İngilizce-Türkçe sözlük. Sınav senemde deli gibi bunu kullanırdım ve faydasını da fazlasıyla gördüm. Dilciler, bunu indirmelisiniz. (“must” ile kurdum bu cümleyi.)

Tureng
Bilgisayardan Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Almanca ve Türkçe desteği var lakin telefondan sadece İngilizce-Türkçe versiyonuna erişebiliyoruz. Bu bir eksi gibi gözükse de birçok deyim ve kelimenin neredeyse her temadaki anlamını içinde barındırıyor. Sınav senemde üzerimdeki emeği büyük olan sözlüklerden biri bu da. Yalnız çevrimdışı çalışmıyor maalesef.

Reverso Context
Sözcüklerin anlamını aratacağınız gibi cümlelerin anlamlarına da bakabiliyorsunuz. Sık kullandığım bir uygulama değil ancak en önemli vakitlerde hayat kurtarıyor.

Linguee
Keşfedeli bir iki gün olmasına rağmen bu yazıda yer almasının zorunlu olduğu kanısındayım. Uygulama Fransızca ve diğer diller arasında ama Türkçe yok maalesef.
5. projemiz olan hikayemi yazarken çok kullandım. Bir söylemin, çok basit bir örnek vermek gerekirse “bir şey yapmak” söyleminin Fransızcasını teyit etmek için arama kısmına “faire quelque chose” yazdım ve öyle bir kullanım olup olmadığını veya yazdığım şeyin başka hangi anlamlara gelebileceğini cümle içinde gösteren örneklerle karşılaştım. Fransızca öğreniyorsanız bu da aklınızda bulunması gereken uygulamalardan birisi.

Bir cevap yazın